Podzimní depka? Má na ni vliv počasí, i naše nálada

01.11.2023

Někdy mám pocit, že stejně jako se objevují vinné mušky, tak stejně se objevuje i podzimní depka. Prostě přijde a je docela těžké ji odehnat.

U vinných mušek musíte vzít v úvahu, že patří k podzimu a vznikají kolem ovoce a kyselého, jsou to mušky, které něco přivolá. Jak se objeví, tak pak zase samé od sebe zmizí. A mezi tím vám pěkně otráví život, protože je máte v pití, jídle a ještě lítají u obrazovky, kde hraje váš oblíbený seriál.

Depka z podzimu vzniká podobně, jen s tím rozdílem, že na ni má vliv počasí a pocity

Je mixem vnitřního překyselení, nechuti, nespokojenosti a kdoví čeho ještě. Podzimní depka může být také z přibývající tmy, ze zimy, ze zataženého nebe, z nedostatku sluníčka a z nedostatku tepla, z přepracování, z nedostatku objetí a doteků. Takovou depku je dobré zahnat, zajíst nebo zapít a nejlépe zaspat.

  • Pomáhá pěkný film, svařené víno, teplá deka, pěkná knížka nebo pokec s kamarádem na telefonu. Kdo dává přednost relaxační koupeli u svíček, tomu určitě prospěje vyhřívání ve vodě. V případě možnosti fyzického doteku není nad čím váhat.

Podzimní depka není nemoc, je to jen pocit

I když se nejedná o nemoc, je třeba doplnit vitamíny a povzbudit svůj organismus, možná i chviličku poležet v posteli. U podzimní depky dost často přemýšlíme nad blbostmi a negacemi, všechno se nám nelíbí, nic není dost dobré a nikdo nás nemá rád. Klasika.
Nejsem sice psycholog, ale vím, že podzimní depka tak jak přijde, tak zase odejde. Takže nemusíte volat záchranku nebo panikařit. Je sezónní, chvilková a ráda se opakuje, hlavně pokud se necítíte úplně nejlépe. Ráda se přilepuje na každého, koho něco trápí, kdo je sám, kdo něco řeší. Je to taková vtěrka, která ráda přidává starost a ubírá radost. Nedejte ji šanci vás ovládnout!

Pamatujte, že se jedná jen o směs pocitů. Dokáže ji zahnat například smích, hudba, tanec, nějaká plnohodnotná činnost, aktivita, pohyb, kreativní vyžití. Podzimní depka může být upozorněním na to, že je čas myslet také na sebe a máte si na chvíli odpočinout nebo se zastavit. Někdy až moc spěcháme za něčím, co nám stejně neuteče. 

  • Když přijde - dejte nohy nahoru, polštář pod hlavu a nechejte se jen tak unášet časem. Bez myšlení, bez pocitů, uvolnění a svobodní. Vypněte od všeho a odpojte se aspoň na chvíli od reality a všedních povinností. 

Když si z podzimní depky uděláte červenou stopku pro zastavení, udělá vám vlastně dobře, protože získáte čas pro sebe a dojdete k uvědomění sebe sama.


Autor: Blogerka Michaella / zdroj obrázku pixabay